چهارشنبه, ۲۲ آبان ۱۳۹۸
Wednesday, 13 November 2019

آقای کیکاوس سعیدی رئیس فدراسیون گلف

خدمت جناب آقای کیکاووس سعیدی رئیس فدراسیون گلف که مشغول تحصیل در رشته جامعه شناسی ورزش واحد علوم و تحقیقات می باشند رسیدیم ، ایشان سابقه مدیریتی به مدت ده سال در مدیر کلی استان های بوشهر ، گلستان و چهار محال بختیاری را بر عهده داشته اند و همچنین سمت های از جمله رییس مرکز نوسازی و تحول اداری و مدیر کل کارافرین و اشتغال و دبیر شورای تحول اداری و IT سازمان تربیت بدنی سابق را نیز برعهده داشته و در زمینه ورزشی دارای کمربند سیاه دان هشت کاراته وداور جهانی و آسیایی ودارای سبک در رشته کاراته می باشندو همچنین عضو هیئت اجرایی وودبال اسیا نیز هستند.

ودر حال حاضر نیزبه مدت هشت سال است که  رییس فدراسیون گلف می باشند. ما از ایشان تشکر می کنیم که با وجود مشغله کاری زیاد خواسته مان را برای مصاحبه برآورده کردند.متن زیر حاصل گفتگوی ما با ایشان است. 

 
  • چرا رشته جامعه شناسی ورزش را انتخاب کرده اید و فکر می کنید این رشته چه تاثیراتی می تواند در فدراسیون گلف داشته باشد؟

در یک نظام ارزشی که  جامعه بصورت آرمانی و به سوی اهداف ایدلوژیک و متعالی حرکت می کند یکی ازمولفه های اساسی آن برای کسب منزلت اجتماعی ، هویت افراد و تقویت عادات اجتماعی و باورهای فرهنگی، ایجاد تحرک و نشاط و پویایی از طریق ورزش است .

ورزش در واقع بستری مناسب برای تحقق این اهداف و متضمن شادابی و سلامت عمومی جامعه است . و لذا مورد توجه ها دولت ها، سیاست مداران و تصمیم گیران کلان جامعه قرار گرفته و به عبارتی رابطه حوزه های سیاست ، فرهنگ و اقتصاد رابطه معنی دار و انفکاک ناپذیر با ورزش است.

و براین اساس  اینجانب تلاش می کنم نگاه و رویکرد جامعه شناختی را  در حوزه ورزش گلف وحتی کاراته تسری دهم و با دیدی جامعه تر به  ابعاد مختلف توسعه این رشته در ورزش کشور بپردازم.

  • حضور افراد تصمیم گیر و سیاست گذار ورزشی از جمله شخص شما در این رشته چه تاثیراتی در کل می تواند داشته باشد ؟

 ورزش یک پدیده اجتماعی است و تاثیر بسزایی در افزایش امید و نشاط در جامعه را دارد.  ورزش عامل تقویت رفتارها و هنجارهای اجتماعی و تکوین مبانی اخلاقی است و در بعد بین المللی باعث تقویت هویت غرور ملی، ملت هاست. از حیث کارکردی ورزش علاوه بر جنبه های قهرمانی و حرفه ای به بهبود روابط و مناسبات فردی و اجتماعی کمک شایانی می کند و تضاد اجتماعی را به وفاق اجتماعی تبدیل می کند.

لذا با توجه به اینکه فدراسیون های ورزشی نهادهای غیر دولتی هستند ، طبعاً مدیران آن بایستی به ابعاد و کارکردهای اجتماعی ورزش توجه کنند و از این جهت اینجانب تصمیم گرفتم تحصیلات تکمیلی خودم را در مقطع دکتری جامعه شناسی ورزش  ادامه بدهم.

و جا دارد از تلاش های ارزشمند بنیان گذار رشته جامعه شناسی ورزش در نظام آموزشی کشور از برادر عزیز آقای دکتر بهرام قدیمی تشکر کنم که این فرصت را برای علاقه مندان به این رشته در این حوزه وسیع فراهم نمودند.

  • ودر آخر اگر بخواهید جامعه شناسی ورزش را خلاصه کنید چه خواهید نوشت .

جامعه شناسی ورزش را به  طور خلاصه اگر بخواهم توضیح دهم مارسل موس که نخستین سنگ بنای جامعه شناسی ورزش را بنا نهاده است معتقد است که ورزش رفتار بدنی از سنخ رفتار طبیعی نیست بلکه رفتار فرهنگی است و به تعبیر نوبرت الیاس شناخت ورزش کلید جامعه است. یعنی از طریق مفاهیم ورزشی می توانیم به مفاهیم اجتماعی هم پی ببریم .

 در جامعه شناسی ورزش مباحثی نظیر هویت، هنجارها ، رقابت ،  رفتار حرکتی نمادین وارتباط  اجتماعی ورزش با سایر نهادهای اجتماعی رفتار ورزشکاران و تماشاگران خشونت و اوقات فراغت مورد بررسی قرار می گیرد .


Share this article

K2_AUTHOR

جراید ورزشی

تماس با ما

آدرس: خیابان ولی عصر -بالاتر از چهارراه پارک وی-جنب بانک آینده -پلاک 2784-طبقه سوم-دفتر فدراسیون  بین دانشگاهی جهان

پست الکترونیک: samirakhanmohammadi@ssoa.ir

 

آمار بازدید

97978
بازدید امروز
بازدید دیروز
کل بازدیدها
13
32
97978


3.233.217.242